Ag2r La Mondiale (8) |
---|
Daniel, Maxime | Domont, Axel | Dumoulin, Samuel | Gaudin, Damien | Gretsch, Patrick | Houle, Hugo | Latour, Pierre-Roger | Nocentini, Rinaldo |
| Androni Giocatolli - Venezuela (6) |
---|
Gatto, Oscar | Taborre, Fabio | Taliani, Alessio | Tvetcov, Serghei | Zilioli, Gianfranco | Zordan, Andrea |
| Bike Aid (8) |
---|
Amanuel, Meron | Bichlmann, Daniel | Debesay, Mekseb | Holler, Nikodemus | Jonge, Maarten de | Schäfer, Timo | Schnapka, Matthias | Schweizer, Christoph |
| Bora - Argon 18 (8) |
---|
Benedetti, Cesare | Bennett, Sam | Huzarski, Bartosz | Matzka, Ralf | Nerz, Dominik | Pfingsten, Christoph | Thurau, Björn | Voss, Paul |
|
CCC Sprandi Polkowice (8) |
---|
Bole, Grega | Kurek, Adrian | Marycz, Jarosław | Matysiak, Bartłomiej | Paterski, Maciej | Rutkiewicz, Marek | Samoilau, Branislau | Szmyd, Sylwester |
| CULT Energy Pro Cycling (7) |
---|
Carbel, Michael | Guldhammer, Rasmus | Mager, Christian | Pedersen, Mads | Reihs, Michael | Vinther, Troels | Wegmann, Fabian |
| Deutsche Nationalmannschaft (8) |
---|
Böhme, Tim | Bokeloh, Jonas | Dieteren, Jan | Kluge, Roger | Knees, Christian | Meisen, Marcel | Sütterlin, Jasha | Weber, Sacha |
| Lampre - Merida (6) |
---|
Cattaneo, Mattia | Conti, Valerio | Oliveira, Nelson | Pibernik, Luka | Polanc, Jan | Pozzato, Filippo |
|
LKT Team Brandenburg (8) |
---|
Frahm, Jasper | Franz, Marcel | Kessler, Robert William | Reimer, Martin | Reske, Tim | Rohde, Leon | Schiewer, Franz | Willwohl, Willi |
| LKT Team Brandenburg (8) |
---|
Frahm, Jasper | Franz, Marcel | Kessler, Robert William | Reimer, Martin | Reske, Tim | Rohde, Leon | Schiewer, Franz | Willwohl, Willi |
| MLP Team Bergstrasse (8) |
---|
Asgreen, Kasper | Barnick, Jonas | Egger, Mike-Aron | Fußnegger, Moritz | Mandrysch, John | Süßemilch, Eric | Tzschupke, Marc-André | Wörner, Max |
| Nippo - Vini Fantini (7) |
---|
Berlato, Giacomo | Bisolti, Alessandro | Cunego, Damiano | Ishibashi, Manabu | Malaguti, Alessandro | Nibali, Antonio | Stacchiotti, Riccardo |
|
Rad-Net Rose Team (8) |
---|
Ackermann, Pascal | Bommel, Henning | Koch, Jonas | Koch, Michel | Mathis, Marco | Schomber, Nils | Stritzinger, Joshua | Vogt, Mario |
| Southeast Pro Cycling (8) |
---|
Busato, Matteo | Cecchinel, Giorgio | Favilli, Elia | Finetto, Mauro | Monsalve, Yonathan | Ponzi, Simone | Tedeschi, Mirko | Wackermann, Luca |
| Team Giant - Alpecin (8) |
---|
Arndt, Nikias | Curvers, Roy | Degenkolb, John | Dumoulin, Tom | Geschke, Simon | Kort, Koen de | Timmer, Albert | Waeytens, Zico |
| Team Heizomat (8) |
---|
Burkhardt, Holger | Edmüller, Benjamin | Essers, Julien | Schormair, Fabian | Starker, Sascha | Walbrül, Gero | Winter, Laurin | Zwingenberger, Philipp |
|
Team Katusha (8) |
---|
Bystrøm, Sven Erik | Haller, Marco | Isaychev, Vladimir | Kristoff, Alexander | Lagutin, Sergey | Porsev, Aleksandr | Selig, Rudiger | Vorganov, Eduard |
| Team Kuota - Lotto (7) |
---|
Benoit, André | Dombrowski, Frederik | Fließgarten, Andreas | Hatz, Christopher | Monreal, Florian | Retschke, Robert | Westmattelmann, Daniel |
| Team Roompot Oranje Peloton (8) |
---|
Ginneken, Sjoerd van | Goethem, Brian van | Honig, Reinier | Hoogerland, Johnny | Kreder, Michel | Kreder, Raymond | Lammertink, Maurits | Terpstra, Mike |
| Team Stölting (8) |
---|
Early, James | Kämna, Lennard | Koep, Thomas | Oelerich, Jan | Politt, Nils | Quast, Ole | Tenbrock, Jonas | Werda, Maximilian |
|
Team Stuttgart (8) |
---|
Fiek, Arnold | Gebauer, Tim | Kautz, Kai | Loef, Georg | Nowak, Florian | Schulze, Julian | Walsleben, Max | Weber, Johannes |
| Wanty - Groupe Gobert (8) |
---|
Antonini, Simone | Backaert, Frederik | Baugnies, Jérôme | Dron, Boris | Eijssen, Yannick | Gasparotto, Enrico | Marcato, Marco | Minnaard, Marco |
|